Alternativní firmware ve Wi-Fi routerech 2

Na úvod je třeba říct, že ačkoliv mám všechno odzkoušené, děláte to na nebezpečí zničení vlastního zařízení. Uvádět budu postup funkční na odzkoušených modelech a vždy si musíte dohledat v dokumentaci, zdali danou funkci je váš router schopen ovládat, či zda to nemá jiné dopady na funkčnost zařízení. Velmi důležité je si hned předem najít způsob jak se dá firmware v routeru obnovit či vrátit zpátky, stejně jako na klasickém počítači je nad operačním systémem nějaký bootloader, ten je obvykle i v těchto routerech a obvykle podporuje nějaký super-režim záchrany. I přes všechny možnosti záchrany a kdo ví čeho všeho si svůj router můžete kompletně zničit.

Doma mám 2 routery – D-Link DIR 600 B5 a TP-Link WR841N v11. Všimněte si, že krom názvu routeru uvádím i jakási čísla B5 a v11, to je hardwarová revize. Často se stane, že výrobce vydá stejně vypadající router s rozdílným hardwarem a na to je si dávat striktně pozor. Obvykle ty čísla najdete na spodní straně routeru na nálepce. Různé hardwarové revize obvykle znamenají velmi odlišný hardware a to může působit potíže.

Autor článků nezodpovídá za způsobené škody.

Pokud jste si to nerozmysleli a skutečně chcete „do toho jít“, tak se dostáváte k volbě jakou distribuci Linuxu pro svůj router zvolit. Existuje několik druhů alternativních firmwarů, avšak já budu popisovat 2, které se mi zdáli jako nejvhodnější kandidáti na zkoušku a u jednoho z nich jsem mimo jiné také sám zůstal. Abych byl konkrétní tak to budou DD-WRT a OpenWRT. Představit si to lze (pokud si vůbec dokážete představit Linux) jako Ubuntu a Debian (přesně v tom pořadí). DD-WRT (Ubuntu) je postavené na OpenWRT (Debian) dokonce i analogicky funguje, že DD-WRT (Ubuntu) je uživatelsky přívětivější oproti OpenWRT (Debian) nicméně s OpenWRT si lze trochu víc vyhrát. Základem práce s takovými zařízení a firmwary je schopnost umět si pomoct sami a to někdy i bez internetu. Nicméně momentálně internet máte, tak si na stránkách jednotlivých firmwarů najděte, zdali je na vašem zařízení daný firmware podporován, pokud jo, tak to máte obvykle jednoduché (stačí prostě v administraci routeru aktualizovat firmware na nový), pokud ne, tak ještě můžete zkusit googlit přímo váš model, obvykle komunita (koneckonců za celým vývojem těchto firmwarů stojí komunita) vymyslí nějaký opravdu extravagantní způsob jak alternativní firmware do routeru dostat a takový postup pak publikuje někam na fórum. Takové komunitní řešení uploadu firmwaru obvykle však opravdu může zařízení skutečně zničit a dávejte si na to pozor. Obzvláště pak doporučuji přečíst i všechny příspěvky v daných fórech u takových diskuzí.